Giriş

ÖÖÖ öğretmenlerin kendini değerlendirme ve dönüt amacıyla bir aracın kullanılması projesidir.
Bir öğretmen olarak kendini geliştirmeye ve değerlendirmeye yardımcı olan bir işlemden geçmek gerekir.
Bunun için,öğrencilere bu kalite gelişimi işlemine katmak gerekir.
Öğrencilerden dönüt almak bunu yapmanın bir yoludur.

Bu ajanda, koç, tasarımcı, yönetici ve değerlendirici olarak sınıfta kendi uygulama değerlendirmek için yardımcı olacaktır.

>> Bir organize edici olarak öğretmen

Öğretim birçok nedenden dolayı zor bir meslektir . Bir kere , öğretmenlerkonu öğretilen ile ilgisi olan birçok rolleri , bazı doldurmak bekleniyor . Ancak, öğretmenler için birlikte tüm bu tutabilirtutkal kendilerini, sınıf , ve öğrencilerini organizeyeteneğidir.

Organizasyon daha sonra öğrencilerindoğru zamanda doğru yerde olduğu anlamına gelir;öğretmenin etkili dersler ve değerlendirme araçları ile hazırlanmış olup,öğrencilerinhedefleri tam olarak biliyorum ve onlardan ne beklendiğini . Bu şekilde odak etkili öğrenme zamanı ve sade bir dille yapılandırılmış talimatlar olabilir . Sonuçta, iyi organize ve iyi hazırlanmış dersleri de iyi yönetilen bir sınıf olan için önemli olan sahip olmak .
(üst)

 

>> Bir rehber olarak öğretmen

Öğretmenler için en zor şeylerden biri de öğrencilere ilham vermektir.İlkokul ortaokul lise seviyesinde  de her türlü içerik kapsamında da her öğretmen öğrencilerinin hayal gücünü tetiklemeli onları başarıya motive etmelidir.

Bunlardan bazıları öğrencileri teşvik etmek onları sürece dahil etmek  onları kendine güvenen, yaratıcı gerçek hayatla bağlantı kuran bireyler haline getirmek onları yapılandırılmış organize edilmiş bir ortamda güvende hissettirmektir.
(üst)

>> Bir tasarımcı olarak öğretmen

Ders planlamanın amacı öğrenci ilgisin,beklentisini,dikkatini ve merakını arttırmaktır.Bu yüzden öğrencileri tanımak,içeriği bilmek ve başarıya ulaşmada yardımcı olacak materyalleri tanımak önemlidir.Öğrencilerin öğrenme sürecinde ulaşmasını beklediğiniz hedefleri tanımlayın.

Sınıflarda iyi yapılandırılmış ve güncel materyalleri kullanmak ve doğru yöntemleri kullanmak öğrencileri yeni bilgiye ulaşmada motive edecektir.
(üst)

>> Bir yönetici olarak öğretmen

Sınıf yönetimi;öğrencileri,zamanı,mekanı ve materyalleri organize etmeyi içerir böylelikle öğrenme gerçekleşir.Bu en iyi şekilde yapılırsa öğrenci katılımı ve işbirliği sağlanır.Öğretmen işleyen bir çalışma ortamı yaratır.İyi yönetilen bir sınıfta,öğrenciler kendilerinden ne beklenildiğini bilir,boşa geçen zaman azalır ve kafa karışıklığı yaratan durumlar ortadan kaybolur.Öğrenciler rahat bir atmosferde saygı duyulduklarını hissederler ve daha rahat çalışırlar.

Sınıfta başarılı olabilmek için,öğretmen özellikle  ders yılının başında kuralları açıklamalı,uygulamalı ve desteklemelidir.
(üst)

>> Değerlendirici olarak Öğretmen

Öğrenciler düzenli olarak değerlendirilmelidir.Bir not verdiğimizde,genellikle bu not öğrencinin öğrenme başarısı(öğrencinin neyi bilip bilmediğini ölçme),genel performans(öğrencinin ders için ürettiği işin kalitesi) ve çaba ya da davranıştır.(Derste ne kadar gayret gösterdiği) Bu sizing adil bir şekilde not vermeniz konusunda önemlidir.

Geribildirim ise,sözel ya da yazılı bir şekilde sık sık bir öğrencinin ürününe ya da performansına dayanarak yapılan her türlü blgilendirmedir.Bu öğrencinin öğrenme sürecinde sergilediği başarıyı göstermek amacıyla yapılır.İyi bir dönüt,bilgilendirici ve yapılandırıcıdır ve öğrencinin güçlü yönlerine ve gelişim alanlarına işaret eder.
(üst)